Načítání
0
Hrad Nový hrad
Hrad Nový hrad
Hrad Nový hrad
Přidat fotografie
Přidat
fotografie

Hrad Nový hrad

410 m.n.m.

Hrad Nový hrad vznikl na místě staršího předsunutého opevnění Starého hradu. Dnes jde o opravenou zříceninu nad údolím řeky Svitavy mezi mestečkem Blansko a Adamov. Ze Starého hradu se do současnosti zachovaly pouze menší zbytky zdí, torzo věže a dva příkopy.

První písemná zmínka o hradu Starém hrad pochází z roku 1381 a měl sloužit jako ochrana cesty z Brna. Jeden z majitelů byl například moravský markrabě Jošt, který jej roku 1411 zastavil Vaňkovi Černohorskému z Boskovic. V 15. století byl hrad dvakrád dobyt, poprvé v roce 1423 vojskem biskupa Jana Železného a počátkem roku 1470 dobyt vojskem uherského krále Matyáše Korvína.

Nový hrad byl postaven z rozbořeného Starého hradu roku 1493 Dobešem a Benešem Černohorskými z Boskovic. V 1645 byl hrad švédy přepaden a skoro bez boje obsazen. Podle pověsti hlídka hradu hrála při obléhánív  otevřené bráně kostky. Roku 1655 byl hrad částečně opraven a sloužil jako obydlí pro myslivce. Hrad sloužil také jako sklad zbraní. Počátkem 19. století Lichtenštejnové přestavěli hrad v duchu romantismu při které byla postavena vysoká věž. V 50. letech 20. století zde býval výletní hostinec, poté byl ale již opuštěný a začal chátrat, terve v 80. letech jej nadšenci začali opravovat.

Na hradě se točilo několik filmů a pohádek: V erbu lvice, O králi, hvězdáři, kejklíři a třech muzikantech, Tajemství Lesní země a další.

Na starém hradu si můžete rohlédnout expozici mučírny a zbrojnice s funkčními replikami.

Vhodné pro:

Děti Piknik

Dostupnost a fyzická náročnost:

Hrad se nachází v lese mezi městečkem Blansko a Adamov. Není možné se k němu dopravit autem, ale pouze po tursitické trase z daných měst.

Časová náročnost:

K hradu je to chůzí z blízkých měst necelé 2 hodiny, tam i zpět 4 hodiny.

Tipy a doporučení:

Začněte svůj výlet v Blansku nebo Adamově a pokračujte do druhého města. Celá cesta vám zabere maximálně 4 hodiny. Nezapomeňte si ale dopředu zkontrolovat zda je hrad otevřený, pouze o letních prázdninách je otevřený většinu týdne, ostatní měsíce pouze o víkendu.

Web, vstupné a otevírací doba:

Zobrazit na mapě:

Lokalita

V blízkém okolí

Alexandrova rozhledna Adamov
3.7 km

Alexandrova rozhledna Adamov

Zámek Blansko
4.4 km

Zámek Blansko

Rozhledna Babí lom
5.2 km

Rozhledna Babí lom

Zřícenina hradu Blansek
7.9 km

Zřícenina hradu Blansek

Propast Macocha
8.4 km

Propast Macocha

Rozhledna Ostra horka
8.6 km

Rozhledna Ostra horka

Kostel sv. Cyrila a Metoděje Bílovice nad Svitavou
9.1 km

Kostel sv. Cyrila a Metoděje Bílovice nad Svitavou

Rozhledna U Lidušky u Bílovic nad Svitavou
9.8 km

Rozhledna U Lidušky u Bílovic nad Svitavou

Zobrazit další