Načítání
0
Rotunda sv. Martina na Vyšehradě
Rotunda sv. Martina na Vyšehradě
Rotunda sv. Martina na Vyšehradě
Přidat fotografie
Přidat
fotografie

Rotunda sv. Martina na Vyšehradě

230 m.n.m.

Rotunda svatého Martina je jedna z nejstarších dochovaných staveb na Vyšehradě v Praze. Byla postavena na konci 11. století a původně sloužila jako součást hradu, který stál na vrcholu Vyšehradské skály. Nyní je rotunda jednou z nejvýznamnějších sakrálních staveb v České republice a je součástí Národního kulturního památkového území Pražský hrad a Vyšehrad.

Rotunda má kruhový půdorys a ke stavbě byly použity kamenné kvádry. Na vnitřním zdivu jsou zachovány stopy románské fresky z 2. poloviny 12. století, která zobrazuje svatého Martina na koni. Interiér rotundy je velmi jednoduchý a působí velmi klidným a mystickým dojmem. Uvnitř se nachází oltář, kazatelna a několik soch světců.

Rotunda svatého Martina se stala inspirací mnoha umělců a básníků a je jednou z nejnavštěvovanějších památek na Vyšehradě. Kromě toho se zde konají i různé kulturní akce a koncerty vážné hudby, což přispívá k tomu, že rotunda je stále velmi živoucí a důležitou součástí kulturního dědictví Prahy.

Vhodné pro:

Děti Psy Kočárek Piknik Kolo

Dostupnost a fyzická náročnost:

Rotunda svatého Martina se nachází na Vyšehradě v Praze, což je snadno dostupné z centra města. Nejlepší možností je použít veřejnou dopravu, a to buď autobusem č. 129 nebo tramvají č. 7 nebo 18 a vystoupit na zastávce Vyšehrad. Poté je třeba jít pěšky asi 10 minut směrem nahoru ke skalám a rotundě.

Pro ty, kteří preferují jízdu autem, je možné zaparkovat v blízkosti Vyšehradu na placených parkovištích nebo využít parkování v podzemní garáži pod Vyšehradem. Při výběru této možnosti však může být potřeba počítat s tím, že se v okolí rotundy mohou vyskytovat dopravní omezení.

Časová náročnost:

Návštěva Rotundy svatého Martina na Vyšehradě obvykle trvá asi 20 až 30 minut, v závislosti na tom, jak dlouho si turista prohlíží interiér rotundy a přilehlé expozice. Pokud si chcete prohlédnout i další památky na Vyšehradě, jako jsou například hřbitov, katedrála svatého Václava, může návštěva trvat déle až několik hodin.

Tipy a doporučení:

Rotunda svatého Martina na Vyšehradě je považována za jednu z nejstarších dochovaných staveb v Praze a patří k významným památkám města. Doporučujeme si určitě prohlédnout interiér rotundy, kde se nacházejí fresky z 12. a 13. století a původní románské klenby.

Pokud se rozhodnete pro návštěvu dalších památek na Vyšehradě, jako je například katedrála svatého Václava nebo hřbitov, doporučujeme si na návštěvu památek vyhradit celé dopoledne nebo odpoledne.

Vyšehrad také nabízí krásné výhledy na Prahu a procházky parkem s množstvím zeleně, které jsou ideální pro piknik nebo relaxaci.

Pokud máte rádi historii a architekturu, návštěva Rotundy svatého Martina na Vyšehradě a okolních památek určitě stojí za to.

Zobrazit na mapě:

Lokalita

V blízkém okolí

Tančící dům v Praze
1.4 km

Tančící dům v Praze

Karlův most
2.6 km
Kostel Panny Marie Vítězné a sv. Antonína Paduánského
2.8 km

Kostel Panny Marie Vítězné a sv. Antonína Paduánského

Seminářská zahrada
2.8 km

Seminářská zahrada

Malostranské mostecké věže
2.8 km

Malostranské mostecké věže

Petřínská rozhledna
2.9 km

Petřínská rozhledna

Vrtbovská zahrada
2.9 km

Vrtbovská zahrada

Žižkovská televizní věž
2.9 km

Žižkovská televizní věž

Zobrazit další