Načítání
0
Hrad Kašperk
Hrad Kašperk
Hrad Kašperk
Panoramatický výhled na hrad
Hrad Kašperk - Panoramatický výhled na hrad
Výhled na hrad z dálky
Hrad Kašperk - Výhled na hrad z dálky
Areál hradu
Hrad Kašperk - Areál hradu
Hrad Kašperk
Přidat fotografie
Přidat
fotografie

Hrad Kašperk

884 m.n.m.

Hrad Kašperk je gotický hrad dostavený v roce 1361 a pojmenován Karlsberg (nyní Kašperk). Svoji polohovu v nadmořské výšce 886 m.n.m. je nejvýše položeným hradem v Čechách. Z hradu je tak krásný výhled do širokého okolí a na Šumavu.

Počátky hradu se pojí s rokem 1356, kdy Karel IV. pověřil stavitele Víta Hedvábného stavbou hradu, který měl pomoci chránit území. Hrad byl dostavěn v roce 1361 a pojmenován jako Karlsberg.

V roce 1378 připadl Kašperk Václavu IV., který záhy hrad postoupil Janu z Leuchtenberka jako částečné splacení dluhu, který jej částečně upravil. V roce 1533 získal Kašperk Jiří z Lokšan, který jej využil při povstání proti králi, a v roce 1547 při odboji proti Ferdinandu I. Habsburskému. V 16. století byl hrad rozprodáván, až jej roku 1616 koupilo město Kašperské Hory, které jej ale dále neudržovalo. Během třicetileté války se zde ukrývali obyvatelé z okolí a koncem třicetileté války roku 1655 bylo nařízeno zbourat všechny hrady v království a tak byl Kašperk velmi poškozen a poničen. Dalších zhruba 200 let hrad jen chátral. Opravy probíhají na hradě teprve od druhé poloviny 19. století až do dnes.

Vhodné pro:

Děti Psy Piknik Kolo

Dostupnost a fyzická náročnost:

Z nejblížsího parkoviště je to k hradu 1,5 km u kterého se nachází také zastávka hromadné dopravy. Další možnosti je vydat se na hrad z blízkého města Kašperské Hory, které je vzdáleno zhruba 3 km. Celá cesta je po turistické trase v krásném lese.

Časová náročnost:

Z nejbližšího parkoviště jste na hradě do půl hodiny. Z Kašperských hor počítejte mininálně s hodinou cesty. Na hradě je pak možné využít prohlídkových okruhů, které vám zaberou hodinu. 

Web, vstupné a otevírací doba:

Zobrazit na mapě:

Lokalita

V blízkém okolí

Zřícenina hradu Rabí
13.2 km

Zřícenina hradu Rabí

Hrad Velhartice
16.1 km

Hrad Velhartice

Rozhledna Poledník
16.8 km

Rozhledna Poledník

Zámek Vimperk
19.6 km

Zámek Vimperk

Hrad Strakonice
26.6 km

Hrad Strakonice

Rozhledna Boubín
26.8 km

Rozhledna Boubín

Hrad a zámek Klenová
30.6 km

Hrad a zámek Klenová

Vodní nádrž Nýrsko
31.5 km

Vodní nádrž Nýrsko

Zobrazit další