Načítání
0

Hrad Veveří

285 m.n.m.

Hrad Veveří se nachází na skalnatém kopci u brněnské přehrady asi 12 kilometrů od  Brna. Jde o jeden z nejstarších a nejrozsáhlejších hradních areálů v České republice.

Počátky hradu nejsou úplné známe, ale podle pověsti byl hrad Veveří založen kolem roku 1059 knížetem Konrádem I., první písemná zmínka o hradu Veveří pochází z roku 1213, kdy jej spravoval předek pánů z Pernštejna. Je známé že Přemysl Otakar II. zde umisťoval své politické odpůrce. Za husitských válek bylo na hradě vojsko vévody Albrechta Habsburského a tak byl hrad roku 1424 neuspěšně obléhán. Za česko-uherských válek hrad držel kníže Přemek - příznivcem českého krále Jiřího z Kunštátu a Poděbrad. Roku 1468 byl hrad Veveří dobyt vojskem Matyáše Korvína. V 15. století hrad získal Václav z Ludanic a poté se na něm vystřídalo ještě několik majitelů. Při obléhání Brna švédskými vojsky v roce 1645 byl obléhán i hrad Veveří, ale i nyní stejně jako město odolal vojskům útočkíků. Za Sinzendorfovů, kteří hrad zjískali v roce 1707 byl hrad barokoně upraven, zanedlouho roku 1741 byl ale hrad dobyt pruskými vojsky. Za Heleny Ypsilanti v letech 1856 až 1881 došlo po roce 1870 k velkým úpravám hradního okolí - vznikl například rozsáhlý anglický park s dvěma skleníky. Dalších velkých rekonstrukcí se hrad dočkal za Barona Hirsche, který zde pobíval - byl zaveden například i telefon.

Hrad navštívil také Winston Churchill s manželkou na svatební cestě v roce 1908, nebo také i prezident Tomáš Garrigue Masaryk v červnu roku 1928.

Vhodné pro:

Děti Kočárek Kolo

Dostupnost a fyzická náročnost:

Přímo u hradu se nachází parkoviště, nebo pod hradem příspaviště brněnské lodní dopravy. Pro pěší výlet se nabízí turstické trasy z Brna a Veverské Bítýšky. 

Časová náročnost:

Na odpolední, ale i celodenní výlet. Peší lesní cestou podél brněnské přehrady vám cesta k hradu zabere 3 hodiny, nebo z Veverská Bítýšky také po příjemné turistické cestě za hodinku a půl. Na hradě je několik prohlídkových okruhů, které vám zaberou nejvýše 45 min.

Tipy a doporučení:

Začněte svůj výlet od brněnské zastávky MHD Přístaviště a pokračujte až na hrad Veveří, kde si odpočinete a poté můžete pokračovat do vesničky Veverská Bítýška, odkud se můžete vrátit MHD do Brna.

Zapomenout by jste určitě také neměli na lodní dopravu až přímo k hradu nebo i do Veverské Bítýšky. Kombinací se nabízí tolik že by byla škoda nenavštívit hrad vícekrát. 

Web, vstupné a otevírací doba:

Zobrazit na mapě:

Lokalita

V blízkém okolí

Kaple Matky Boží u hradu Veveří
0.5 km

Kaple Matky Boží u hradu Veveří

Stezka Zouvalka u hradu Veveří a Brněnské přehrady
0.7 km

Stezka Zouvalka u hradu Veveří a Brněnské přehrady

Kostel sv. Jakuba Staršího - Veverská Bítýška
2.7 km

Kostel sv. Jakuba Staršího - Veverská Bítýška

Brněnská přehrada
5 km

Brněnská přehrada

Zoo Brno
6 km
Lom Čebínka
6.7 km
Rozhledna Čebínka
7.2 km

Rozhledna Čebínka

Rozhledna Holedná v Brně
7.6 km

Rozhledna Holedná v Brně

Zobrazit další