Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci patří mezi významené české památny, neboť se řadí i mezi památky UNESCO. Byl postaven v letech 1716 až 1754 ke slávě Boží a oslavě katolické církve za ukončení moru, který se na Moravě vyskytl v letech 1714 až 1716.
Na sloupu pracovali sami olomoučtí občané a proto byla stavba také chápána jako výraz lokálního patriotismu.
Olomoucký sloup je vrcholným dílem několika umělců a skvělých řemeslníků, stavba však neprobíhala nejlépe. Při stavbě zemřel Václav Render, který stihl postavit jen první patro. Poté bylo podle jeho poslední vůle věnován na dostavbu sloupu veškerý jeho majetek. V pracích dále pokračoval Jan Václav Rokický, František Thoneck a Augustin Scholtz, ale ani za jejich života nebyl sloup dokončen. Stavbu dokončil až syn Jana Rokického - Jan Ignác. Na sochařské výzdobě pracoval Filip Sattler, který během 7 let vytvořit 18 soch a 9 reliéfů, dále se na dochřských pracech podílel také Šimon Forstner.
Samotný sloup je nejvyšší sousoší České republiky, jehož výška dosahuje uctyhodných 32 metrů.
Součástí sloupu je i malá kaple.
Zajímavou připomínkou historie na samotném sloupu je například i pozlacená replika dělové koule, která připomíná, že sloup byl několikrát zasažen pruskými děly během obléhání v roce 1758.
Vysvěcení proběhlo 9. září 1754 za velké slávy, které se zůčastnila také Marie Terezie.
Sloup Nejsvětější Trojice se nachází v samém centru města Olomouc.
Nejbližší zastávka MHD k této památce jsou: U Sv. Mořice, Náměstí Hrdinů, Okresní soud, od kterých je vzdálená zhruba 300 m.