Načítání
0
Hrad Zvíkov
Hrad Zvíkov
Hrad Zvíkov
Výhled z hradu do okolí
Hrad Zvíkov - Výhled z hradu do okolí
Areál hradu
Hrad Zvíkov - Areál hradu
Přidat fotografie
Přidat
fotografie

Hrad Zvíkov

366 m.n.m.

Hrad Zvíkov se nachází nad vodní nádrží Orlík na skalnatém ostrožním výběžku.

Místo bylo osídlené již v pravěku, kdy zde zde nacházelo hradiště Zvíkov, jehož pozůstatky jsou dodnes mírně viditelné. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1234. Hrad založil pravděpodobně král Přemysl Otakar I. Během let byl hrad několikrát dobýván a přestavován. Hrad byl v roce 1429 s úspěchem obléhán husity, stopy z tohoto obléhání jsou v okolí hradu viditelné dodnes. Když hrad v roce 1431 získal Oldřich II. z Rožmberka, tak nechal výrazně vylepšit systém opevnění. Na přelomu 16. století proběhli renesanční úpravy hradu. Zanikli staré chlévy, pivovar, fasády byly vyzdobeny sgrafitovými omítkami, vznikla většina dodnes dochovaných maleb a byla zvýšena věž Hláska. Po stavovském povstání se hrad odmítl vzdát a odolával až do roku 1622, kdy byl hrad dobyt a vyrabován. Později byl hrad sice opraven, ale už sloužil převážně k vojenským a hospodářským účelům. Roku 1751 hrad vážně poškodil požár a tak se hrad postupně proměňoval ve zříceninu. Tomu zabránili až opravy koncem 19 století.

Na hrad ročeně zavítá až 40 000 turistů.

Vhodné pro:

Děti Psy Kočárek Hendikepované Kolo

Dostupnost a fyzická náročnost:

Od nejbližší parkoviště je to k hradu zhruba 700 m. Zástávka hromadné dopravy se nachází ve Zvíkovském Podhradí, vzdáleném od hradu zhruba 2 km. Zajímavou dopravou může být pak po řece Vltavě lodí, která má přístav přímo u hradu. 

Časová náročnost:

Od nejbližší parkoviště je to k hradu do 15 minut pěší chůze, ze Zvíkovského Podhradí počítejte s půlhodinkou. Prohlídka hradu bez průvodce vám pak zabere zhruba hodinu.

Web, vstupné a otevírací doba:

Zobrazit na mapě:

Lokalita

V blízkém okolí

Zámek Orlík nad Vltavou
8.4 km

Zámek Orlík nad Vltavou

Hrad Písek
14.8 km

Hrad Písek

Kamenný most Písek
14.8 km

Kamenný most Písek

Rozhledna Milada
18.6 km

Rozhledna Milada

Vodní nádrž Orlík
18.6 km

Vodní nádrž Orlík

Zámek Březnice
21.5 km

Zámek Březnice

Blatenská věž
22.5 km

Blatenská věž

Rozhledna Vysoký Kamýk
24.3 km

Rozhledna Vysoký Kamýk

Zobrazit další